Home           |           Emial

 

در باره دانشکده >>


آموزش علم طب در ارومیه سابقه نسبتاً طولانی دارد، چنانچه شواهد تاریخی نشان می دهد، اولین مدسه عالی طب در سال 1257هـ ش (1878م) توسط تعدادی از اطباء خارجی و میسیونرهای مذهبی به سرپرستی دکتر ژوزف کاکران در جنوب غربی ارومیه تاسیس گردید که دانشجویان آن مدرسه پس از طی دوره های نظری و عملی در طول پنج سال به درجه دکترای عالی طب نائل می آمدند به طوریکه اولین فارغ التحصیلان آن مدرسه 27 نفر بودند که در شهرهای آذربایجان به کار طبابت پرداختند.

مدرسه عالی طب در کنار بیمارستانی قرار داشت که آنهم به ابتکار و همت دکتر کاکران احداث و راه اندازی شده بود و شامل دو بخش بیست تختخوابی و یک اتاق عمل بود که دانشجویان در آنجا دوره های کارآموزی و کارورزی را می گذراندند. مدرسه عالی طب بعد از مرگ دکتر کاکران در سال 1905 تعطیل گردید.

دانشکده پزشکی از سال 1356 به عنوان یکی از واحدهای آموزشی دانشگاه ارومیه تحت پوشش وزارت فرهنگ و آموزش عالی با پذیرش 48 نفر دانشجوی رشته پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1365 پس از تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی این دانشکده وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گردید.

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در حال حاضر شامل : دانشکده پزشکی، آموزشکده پیراپزشکی، دانشکده بهداشت « دو دانشکده اخیر در ساختمان دانشکده پزشکی واقع هستند» و دانشکده پرستاری و مامایی است.

 

ساختمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه واقع در انتهای خیابان جهاد جنب اورژانس ستاد مرکزی دانشگاه شامل: واحدهای آموزشی و دانشجویی، معاونت پژوهشی، امور رفاه دانشجویی، اداره کل آموزش و امور فارغ التحصیلان، مشاوره دانشجویی، کتابخانه مرکزی، سلف دانشگاه، واحدهای بسیج، انجمن اسلامی، ستاد شاهد و ایثارگران، کمیته تحقیقات و پژوهش دانشجویی است.

 

ساختمان دانشکده پزشکی در حال حاضر در کیلومتر 11 جاده سرو- پردیس نازلو در کنار دانشکده های دامپزشکی، کشاورزی، کشاورزی، علوم و دامپروری دانشگاه ارومیه قرار دارد.

زیر بنای کل ساختمان 21000 متر می باشد و شامل واحدهای خدمات آموزشی و پژوهشی دانشجویی، گروههای آموزشی علوم پایه، کلاسهای درس ، آزمایشگاهها، کتابخانه « با داشتن بیش از 10000 جلد کتاب فارسی و لاتین و مجهز به مدلاین» سایت کامپیوتری، سلف سرویس دانشکده ، محل نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، سالن آمفی تئاتر و واحدهای اداری و مالی می باشد.

دانشکده پزشکی ارومیه علاوه بر پزشکی عمومی در 7 رشته تخصصی دستیار تربیت می کند که شامل رشته های زنان و زایمان ، اطفال، بیهوشی، ارولوژی، پاتولوژی، داخلی و جراحی عمومی است.

پذیرش دانشجو در رشته های تخصصی از سال 1371 و در رشته فوق لیسانس بیوشیمی از مهر ماه 1378 صورت گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس : ارومیه - کیلومتر 11 جاده سرو - پردیس نازلو - دانشکده پزشکی ، تلفن : 2770698 - 2770397 - 2770969 - دورنگار : 2770988 - 2780800 - کد : 0441

Email : medical.college@umsu.ac.ir